AIUR-04-101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIUR-04-101J
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 200MA 2 OHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
200 mA
Length :
11.2 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
11.2mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
80
Pbfree Code :
yes
Q @ Freq :
30 @ 796kHz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Brand :
Width :
Rated Current-Max :
0.2 A
Test Frequency :
796kHz
Core Material :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Lead Diameter :
700 µm
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
8.5mm
Material - Core :
Ferrite
Series :
AIUR-04
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Saturation Current :
20 A
Q Factor :
30
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Terminal Placement :
Radial
Number of Functions :
1
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.441 (11.20mm)
Type :
Wirewound
Termination Style :
Radial
DC Resistance :
2 Ω
Current - Saturation (Isat) :
200mA
Special Feature :
Q MEASURED AT 50 KHz
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminals :
Termination :
Surface Mount :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance :
100μH
Max DC Current :
200mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
HTS Code :
Ratings :
Current Rating :
200mA
Self Resonant Frequency :
5.3 MHz
Product :
Power Inductors
Current - Saturation :
200mA
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Frequency - Self Resonant :
5.3MHz
Shielded :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Shielding :
Lead Spacing :
5 mm
Height Seated (Max) :
0.441 11.20mm
Application :
Power
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Datasheets
AIUR-04-101J
Abracon AIUR-04-101J
AIUR-04-101J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD