AIUR-03-6R8M
Mfr.Part #
AIUR-03-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.3A 35 MOHM TH
Current Rating (Amps) :
2.3 A
Rated Current-Max :
3.7A
Inductance :
6.8μH
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Current Rating :
2.3A
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Ratings :
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
7.96MHz
Lead Length :
5mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Lead Spacing :
5mm
Current - Saturation :
3.7A
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Current - Saturation (Isat) :
3.7A
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Lead Diameter :
0.64 mm
Datasheets
AIUR-03-6R8M
Abracon AIUR-03-6R8M
AIUR-03-6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD