AIUR-03-680K
Mfr.Part #
AIUR-03-680K
Description
FIXED IND 68UH 810MA 210 MOHM TH
Lead Length :
5 mm
Package :
Bulk
Package Length :
11 mm
Test Frequency :
2.52MHz
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
810mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielded :
Wirewound
Product :
Power Inductors
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
HTS Code :
Core Type :
Drum
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating (Amps) :
810 mA
Product Type :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Surface Mount :
Diameter :
9 mm
Inductance :
68μH
Rated Current-Max :
1.2 A
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Current - Saturation :
1.2A
Width :
Lead Spacing :
5 mm
Max DC Current :
1.2A
Self Resonant Frequency :
4.9 MHz
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
Lead Pitch :
5mm
Published :
Q Factor :
30
Product Status :
Active
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Termination :
2
Height :
12mm
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
4.9MHz
Inductance-Nom (L) :
68 µH
Lead Diameter :
640 μm
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
DC Resistance :
0.21 Ω
Length :
12 mm
Core Material :
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Brand :
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Radiation Hardening :
Datasheets
AIUR-03-680K
Abracon AIUR-03-680K
AIUR-03-680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD