AIUR-03-470K
Mfr.Part #
AIUR-03-470K
Description
FIXED IND 47UH 990MA 160 MOHM TH
Stock
616
In Stock :
616
Current Rating (Amps) :
990 mA
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Lead Spacing :
5 mm
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
2
Shielded :
Inductance :
47μH
Termination Style :
Radial
Terminal Placement :
Radial
Lead Diameter :
640 μm
Diameter :
9mm
Tolerance :
±10%
Ratings :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Lead Length :
5 mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Surface Mount :
Rated Current-Max :
1.4 A
Lead Pitch :
5mm
Q Factor :
30
Current - Saturation :
1.4A
Frequency - Self Resonant :
6.5MHz
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance :
0.16 Ω
Brand :
Core Material :
Ferrite
Terminal Shape :
Wire
Saturation Current :
1.4 A
Shielding :
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
HTS Code :
Length :
12 mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Max DC Current :
1.4A
Type :
Wirewound
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Package Length :
11 mm
Test Frequency :
2.52MHz
RoHS :
Details
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Published :
2007
Pbfree Code :
yes
Self Resonant Frequency :
6.5 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Packaging :
Bulk
Height :
12mm
Product Type :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Termination :
Current - Saturation (Isat) :
1.4A
Product :
Power Inductors
Current Rating :
990mA
Core Type :
Drum
Number of Terminals :
2
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Datasheets
AIUR-03-470K
Abracon AIUR-03-470K
AIUR-03-470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD