AIUR-03-181K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIUR-03-181K
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180UH 540MA 580MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
12mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Core Material :
Ferrite
Max DC Current :
690mA
Type :
Wirewound
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating :
540mA
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Shielded :
No
Test Frequency :
796kHz
Self Resonant Frequency :
2.8 MHz
Published :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2.8MHz
Tolerance :
±10%
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
Fixed Inductors
Construction :
Shrink Tube
Mount :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Package Length :
11 mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
5 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance-Nom (L) :
180 µH
Package :
Bulk
Ratings :
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
12 mm
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Current Rating (Amps) :
540 mA
Lead Diameter :
640 μm
Pbfree Code :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Number of Terminals :
2
Packaging :
Bulk
Product :
Power Inductors
Termination Style :
Radial
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
580mOhm Max
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Termination :
Radial
DC Resistance :
0.58 Ω
Terminal Placement :
Core Type :
Drum
Current - Saturation (Isat) :
690mA
Series :
AIUR-03
Mounting Type :
Through Hole
Q Factor :
20
Width :
Lead Length :
5 mm
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Radiation Hardening :
No
Inductance :
180μH
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Brand :
Material - Core :
Ferrite
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.69 A
Terminal Shape :
Wire
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Diameter :
9 mm
Current - Saturation :
690mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Surface Mount :
Datasheets
AIUR-03-181K
Abracon AIUR-03-181K
AIUR-03-181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD