AISR-01-563J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AISR-01-563J
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56MH 12MA 58 OHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Termination :
Radial
Type :
Wirewound
Core Type :
Wirewound
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ferrite
Core Material :
Ferrite
Terminal Shape :
Wire
DC Resistance :
58 Ω
Size / Dimension :
0.425Dia 10.80mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Brand :
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
100
Inductance-Nom (L) :
0.056 µH
Mounting Style :
PCB Mount
Max DC Current :
12mA
Current - Saturation :
Q @ Freq :
100 @ 50kHz
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Published :
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Self Resonant Frequency :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Application :
RF
Pbfree Code :
yes
Height :
14mm
Tolerance :
±5%
Shielding :
yes
Diameter :
10.8mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Frequency - Self Resonant :
120kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielded :
Lead Spacing :
5 mm
Inductance :
56mH
Number of Terminations :
2
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
1kHz
Surface Mount :
No
Current Rating :
12mA
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Series :
AISR-01
Length :
14 mm
Lead Pitch :
5mm
Termination Style :
Radial
Current Rating (Amps) :
12 mA
Current - Saturation (Isat) :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Radiation Hardening :
No
Height - Seated (Max) :
0.551 (14.00mm)
Mount :
Through Hole
Product Type :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
Rated Current-Max :
0.012 A
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
58Ohm Max
Width :
Number of Functions :
1
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
Power Inductors
Saturation Current :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AISR-01-563J
Abracon AISR-01-563J
AISR-01-563J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD