AISM-1812-2R7K-T
Mfr.Part #
AISM-1812-2R7K-T
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 2.7UH 370MA 800MOHM SM
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Current Rating (Amps) :
370mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Tolerance :
10
Core Material :
Wirewound
Series :
AISM-1812
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Saturation Current :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
4.4958mm
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-40°C
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Composition :
Current - Saturation :
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation (Isat) :
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Current Rating :
370mA
Termination Style :
SMD/SMT
Product Width :
3.5
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Core Type :
Test Frequency :
7.96MHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Brand :
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Max DC Current :
370mA
Height :
3.2mm
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Product Category :
Power Inductors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.110 (2.80mm)
Product :
Power Inductors
Max Operating Temperature :
85°C
Case Code (Imperial) :
Q Factor :
50
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Inductance :
2.7μH
Self Resonant Frequency :
50 MHz
Product Length :
4.8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.2004mm
Ratings :
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Published :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Diameter :
Product Type :
Fixed Inductors
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Datasheets
AISM-1812-2R7K-T
Abracon AISM-1812-2R7K-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD