AISC-1210H-560K-T
Mfr.Part #
AISC-1210H-560K-T
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 56UH 250MA 3.64OHM SMD
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Ratings :
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
250mA
Inductance Tolerance :
20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case Code (Imperial) :
Series :
AISC-1210H
Rated Current-Max :
1.2 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
3.64Ohm Max
Inductance :
56μH
Q @ Freq :
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Published :
Abracon Corporation
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Test Frequency :
100kHz
HTS Code :
Shielding :
No
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
2mm
DC Resistance :
0.132 Ω
Depth :
2.7mm
Max DC Current :
250mA
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Radiation Hardening :
Inductance-Nom (L) :
56 µH
Size / Dimension :
0.138Lx0.098W 3.50mmx2.50mm
Number of Terminals :
Number of Functions :
1
Height - Seated (Max) :
0.098 (2.50mm)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Product Status :
Obsolete
Current Rating (Amps) :
250 mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
AISC-1210H-560K-T
Abracon AISC-1210H-560K-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD