AISC-1210H-101K-T
Mfr.Part #
AISC-1210H-101K-T
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 100UH 180MA 6.88OHM SM
Size / Dimension :
0.138Lx0.098W 3.50mmx2.50mm
Radiation Hardening :
No
Height - Seated (Max) :
0.098 (2.50mm)
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100kHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Status :
Obsolete
Case Code (Imperial) :
Published :
DC Resistance (DCR) :
6.88Ohm Max
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation :
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Shielding :
No
Depth :
2.7mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Wirewound
Case/Size Code :
Inductance :
100μH
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Number of Functions :
1
Current Rating :
180mA
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Abracon Corporation
Current - Saturation (Isat) :
Shielded :
Rated Current-Max :
0.08 A
Number of Terminals :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case Code (Metric) :
DC Resistance :
15 Ω
Current Rating (Amps) :
180 mA
Series :
AISC-1210H
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Max DC Current :
180mA
Datasheets
AISC-1210H-101K-T
Abracon AISC-1210H-101K-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD