AISC-1206-82NJ-T
Mfr.Part #
AISC-1206-82NJ-T
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 82NH 900MA 210MOHM SMD
Shielding :
Unshielded
Core Type :
Test Frequency :
100MHz
Q Factor :
55
HTS Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Product :
RF Inductors
Inductance :
82nH
Height :
1.52mm
Product Type :
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.060 (1.52mm)
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package / Case :
Nonstandard
Width :
2.16 mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.56 mm
Composition :
Ceramic, Wirewound
Size / Dimension :
0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
Mounting Style :
PCB Mount
Max DC Current :
900mA
Series :
AISC-1206
Published :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
55 @ 300MHz
Mount :
Surface Mount
Brand :
Current Rating (Amps) :
900 mA
Current - Saturation (Isat) :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Core Material :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
RoHS :
Details
Self Resonant Frequency :
1.2 GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
10.007382mg
Product Category :
RF Inductors - SMD
Material - Core :
Ceramic
Current Rating :
900mA
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Supplier Device Package :
Datasheets
AISC-1206-82NJ-T
Abracon AISC-1206-82NJ-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD