AISC-1206-39NJ-T
Mfr.Part #
AISC-1206-39NJ-T
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 39NH 1A 120 MOHM SMD
Fixed Inductors
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
AISC-1206
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±5%
Product :
RF Inductors
Height :
1.52mm
Width :
2.16 mm
Q @ Freq :
50 @ 300MHz
Core Type :
Wirewound
Material - Core :
Ceramic
Current Rating :
1A
JESD-609 Code :
e4
Diameter :
Length :
3.56 mm
Saturation Current :
Shielding :
Unshielded
Mount :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Self Resonant Frequency :
1.8 GHz
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
RF Inductors - SMD
Factory Lead Time :
11 Weeks
Q Factor :
50
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
Brand :
Weight :
10.007382mg
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Composition :
Ceramic, Wirewound
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Test Frequency :
100MHz
Height - Seated (Max) :
0.060 (1.52mm)
Product Type :
Inductance :
39nH
Current Rating (Amps) :
1 A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
1.8GHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Core Material :
Ceramic
Product Status :
Active
Max DC Current :
1A
HTS Code :
Datasheets
AISC-1206-39NJ-T
Abracon AISC-1206-39NJ-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD