AISC-1206-1R0J-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AISC-1206-1R0J-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 320MA 2.8 OHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
AISC-1206
Product :
RF Inductors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Inductance :
1μH
Size / Dimension :
0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
Current - Saturation :
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Package / Case :
Nonstandard
Product Width :
2.16 mm
Current - Saturation (Isat) :
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
45 @ 150MHz
Type :
Wirewound
Max DC Current :
320mA
Mounting Type :
Surface Mount
Product Length :
3.56
Current Rating (Amps) :
320mA
Height - Seated (Max) :
0.060 (1.52mm)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Self Resonant Frequency :
400 MHz
Ratings :
Current Rating :
320mA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance Tolerance :
5
Weight :
10.007382mg
Termination Style :
SMD/SMT
Core Material :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
400MHz
Core Type :
Wirewound
Diameter :
Length :
3.556mm
Product Status :
Active
Product Category :
RF Inductors - SMD
Inductance Frequency - Test :
35MHz
Height :
1.52mm
Mount :
Surface Mount
RoHS :
Details
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
35MHz
Width :
2.16mm
Q Factor :
45
Published :
Product Type :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ceramic
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±5%
Saturation Current :
Composition :
Ceramic, Wirewound
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
AISC-1206-1R0J-T
Abracon AISC-1206-1R0J-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD