AISC-1008-R010J-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AISC-1008-R010J-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 1A 80 MOHM SMD
Stock
807
In Stock :
807
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not Required
Tolerance (+ or -) :
5%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Saturation Current :
Composition :
Ceramic, Wirewound
Height :
2.29mm
Type :
Wirewound
Rad Hardened :
No
Current Rating :
1A
Core Type :
Wirewound
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package Height :
2.29 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
DC Current :
1000(mA)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Schedule B :
8504100000, 8504500000/8504500000/8504500000/8504500000/8504500000
Test Frequency :
50MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Max Operating Temperature :
125 °C
JESD-609 Code :
e4
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Current Rating (Amps) :
1 A
Technology :
Current - Saturation (Isat) :
Case Code (Imperial) :
1008
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
0.090 2.29mm
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.01 µH
Product Length :
2.92
Reach Compliance Code :
Compliant
Self Resonant Frequency :
4100(MHz)
Length :
2.92 mm
Product Width :
2.79
Ratings :
Package Width :
2.79 mm
Product Status :
Active
Case/Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Surface Mount :
yes
Max DC Current :
1A
Current - Saturation :
Case Size :
Published :
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Brand :
Radiation Hardening :
No
Inductance :
10nH
Product Depth (mm) :
2.79(mm)
RMS Current (Irms) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Series :
AISC-1008
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
DC Resistance :
0.08(ohm)
Q :
50
Product Category :
RF Inductors - SMD
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pbfree Code :
yes
Q Factor :
50
Number of Functions :
1
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Construction :
Chip
Height - Seated (Max) :
0.090 (2.29mm)
Core Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Inductance Tolerance :
5
HTS Code :
Product Height (mm) :
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Product :
RF Inductors
Shielded :
Termination Style :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±5%
Width :
2.79 mm
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
50 @ 500MHz
Diameter :
Case Code (Metric) :
Depth :
2.79mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Length :
2.92 mm
Frequency - Self Resonant :
4.1GHz
Failure Rate :
Not Required
Shielding :
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Material - Core :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Series Resistance :
80 mΩ
Rated Current-Max :
1 A
Datasheets
AISC-1008-R010J-T
Abracon AISC-1008-R010J-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD