AISC-0603F-100J-T
Mfr.Part #
AISC-0603F-100J-T
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 10UH 100MA 5 OHM SMD
Inductance Tolerance :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Failure Rate :
Not Required
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Saturation Current :
ECCN Code :
EAR99
Technology :
Wirewound
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminals :
2
Product Width :
1 mm
DC Current :
100(mA)
Width :
990.6μm
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6002mm
RF Inductors
HTS Code :
Diameter :
Inductance :
10μH
Series :
AISC-0603F
Height :
1 mm
Current - Saturation (Isat) :
Case Size :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
2.5MHz
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
100mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
1.8(mm)
Unshielded
Rad Hardened :
No
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Product Depth (mm) :
1.2(mm)
Product Length :
1.6
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Standard
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Current - Saturation :
DC Resistance :
5(ohm)
Case Code (Imperial) :
Type :
Core Material :
Ferrite
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Self Resonant Frequency :
30 MHz
Current Rating (Amps) :
100mA
Product Height (mm) :
1.2(mm)
Size / Dimension :
0.063Lx0.039W 1.60mmx1.00mm
Military Standard :
Not Required
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Material - Core :
Ferrite
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance (+ or -) :
5%
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
AISC-0603F-100J-T
Abracon AISC-0603F-100J-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD