AISC-0603-R018J-T
Mfr.Part #
AISC-0603-R018J-T
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 18NH 550MA 150MOHM SMD
Fixed Inductors
DC Resistance :
0.15 Ω
Size / Dimension :
0.071Lx0.044W 1.80mmx1.12mm
Number of Terminals :
2
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Current - Saturation :
Height :
970μm
Min Operating Temperature :
-25°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Case/Size Code :
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Depth :
1.12mm
Product Type :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Ceramic
Product :
RF Inductors
Rated Current-Max :
0.55 A
Length :
1.778mm
Core Material :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Width :
760μm
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Max DC Current :
700mA
Q Factor :
30
Test Frequency :
250MHz
Self Resonant Frequency :
3.1 GHz
Shielded :
No
Composition :
Ceramic, Wirewound
Diameter :
Q @ Freq :
37 @ 250MHz
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Factory Lead Time :
26 Weeks
Series :
AISC-0603
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
550mA
Inductance :
18nH
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Inductance Tolerance :
5%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
550mA
Brand :
Datasheets
AISC-0603-R018J-T
Abracon AISC-0603-R018J-T
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD