AISC-0402HP-2N2B-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AISC-0402HP-2N2B-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2NH 2.1A 38 MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Width :
558.8μm
Product :
RF Inductors
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±0.2nH
Current Rating (Amps) :
2.1A
Inductance Tolerance :
0.2
DC Resistance (DCR) :
38mOhm Max
Product Type :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-40°C
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
Application :
High Current
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Height :
500μm
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Category :
RF Inductors - SMD
Q @ Freq :
22 @ 250MHz
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Termination Style :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Product Length :
1
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
AISC-0402HP
Saturation Current :
Test Frequency :
250MHz
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Product Width :
0.55
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Inductance :
2.2nH
Case Code (Metric) :
Self Resonant Frequency :
8.5 GHz
RoHS :
Details
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Current - Saturation :
Material - Core :
Ceramic
Q Factor :
22
Termination :
SMD/SMT
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Length :
990.6μm
Current Rating :
2.1A
Supplier Device Package :
Core Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
8.5GHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max DC Current :
2.1A
Composition :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Saturation (Isat) :
Abracon AISC-0402HP-2N2B-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD