AISC-0402F-R16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AISC-0402F-R16
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance :
0.33 Ω
Package Width :
0.6 mm
Rated Current-Max :
0.48 A
Inductance-Nom (L) :
0.16 µH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Height :
600 µm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Height - Seated (Max) :
711.2 µm
Current Rating :
480mA
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±5%
Published :
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mount :
Surface Mount
Inductance :
160nH
RoHS :
Compliant
Case/Size Code :
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Size / Dimension :
0.043Lx0.024W 1.10mmx0.60mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
1.0922 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation :
Width :
600 µm
Composition :
Wirewound
Abracon Corporation
Construction :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
330mOhm Max
Q @ Freq :
Core Material :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Test Frequency :
100MHz
Self Resonant Frequency :
900 MHz
Series :
AISC-0402F
Min Operating Temperature :
-40 °C
Current Rating (Amps) :
480 mA
Packing Method :
TR
Package Height :
0.6 mm
Ratings :
Package Length :
1.1 mm
Type :
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Datasheets
AISC-0402F-R16
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD