AIRD-06-561K
Mfr.Part #
AIRD-06-561K
Description
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH
Stock
10
In Stock :
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Min Operating Temperature :
-25 °C
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Shielding :
No
Length :
21 mm
Lead Spacing :
19(mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Width :
Termination :
Radial
Test Frequency :
1kHz
Height :
Shielded :
No
Terminal Placement :
Radial
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Not Required
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Diameter (mm) :
21(mm)
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.05 MHZ
DC Current :
1600(mA)
Product :
Power Inductors
Tolerance (+ or -) :
10%
Rated Current-Max :
1.6 A
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Length (mm) :
Not Required(mm)
Current - Saturation :
4.1A
Technology :
DRUM CORE
RoHS :
Details
Lead/Base Style :
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
4.1A
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating :
1.6A
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Diameter :
21mm
Saturation Current :
4.1 A
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Package :
Bulk
Composition :
Wirewound
Termination Style :
Current - Saturation (Isat) :
4.1A
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Operating Temp Range :
-25C to 85C
Surface Mount :
DC Resistance :
0.388(ohm)
Lead Style :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Military Standard :
Not Required
Q @ Freq :
15 @ 50kHz
Application :
Power
Product Status :
Active
Quality Factor :
15
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
Series :
AIRD-06
Product Type :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
85 °C
Rad Hardened :
Inductance :
560μH
Inductance-Nom (L) :
560 µH
Terminal Shape :
Wire
Self Resonant Frequency :
Product Height (mm) :
Maximum Operating Temperature :
Size / Dimension :
0.827Dia 21.00mm
Lead Pitch :
19mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
388mOhm Max
Supplier Device Package :
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Tolerance :
±10%
Number of Functions :
1
Core Type :
Drum
Other Names :
AIRD06561K
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
2011
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
AIRD-06-561K
Abracon AIRD-06-561K
AIRD-06-561K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD