AIRD-03-821K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIRD-03-821K
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 820UH 2A 320 MOHM TH
Stock
183
In Stock :
183
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
2A
Termination :
Radial
Published :
2011
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Ferrite
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Saturation (Isat) :
4.5A
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
1Hz
Terminal Shape :
Wire
Mounting Style :
PCB Mount
Lead Pitch :
22mm
Product :
Power Inductors
RoHS :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
Radial
Surface Mount :
No
Shielded :
Packaging :
Bulk
Saturation Current :
4.5 A
Application :
Power
Product Type :
Fixed Inductors
Diameter :
28mm
Max DC Current :
4.5A
Current Rating (Amps) :
2A
Series :
AIRD-03
Length :
21mm
Mount :
Through Hole
Q @ Freq :
Core Type :
Drum
Size / Dimension :
1.102Dia 28.00mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height :
21.0058mm
Test Frequency :
1Hz
Brand :
Current - Saturation :
4.5A
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Lead/Base Style :
Terminal Placement :
Ratings :
Package :
Bulk
Number of Functions :
1
Product Category :
Power Inductors - Leaded
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
820 µH
Type :
Wirewound
Factory Lead Time :
9 Weeks
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
DC Resistance :
0.32 Ω
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
820μH
Lead Spacing :
22 mm
Other Names :
535-11342 AIRD03821K
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Rated Current-Max :
2 A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Min Operating Temperature :
-25°C
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Datasheets
AIRD-03-821K
Abracon AIRD-03-821K
AIRD-03-821K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD