AIRD-03-330K
Mfr.Part #
AIRD-03-330K
Description
FIXED IND 33UH 13.5A 17 MOHM TH
Fixed Inductors
Termination Style :
Radial
Inductance Frequency - Test :
1Hz
Inductance :
33μH
Package :
Bulk
Width :
Saturation Current :
20 A
Termination :
Radial
Self Resonant Frequency :
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
Q @ Freq :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Diameter :
28mm
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Frequency - Self Resonant :
Height :
21.0058mm
Brand :
Lead Spacing :
22 mm
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ferrite
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Max DC Current :
20A
Test Frequency :
1Hz
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Current - Saturation (Isat) :
20A
Length :
21mm
Current Rating (Amps) :
13.5A
Product Type :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
85°C
Product Status :
Active
Bulk
Lead Pitch :
22mm
Tolerance :
±10%
Current - Saturation :
20A
Published :
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
1.102Dia 28.00mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Ferrite
Product :
Power Inductors
Application :
Power
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
AIRD-03
Core Type :
Drum
Current Rating :
13.5A
Lead/Base Style :
Min Operating Temperature :
-25°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
AIRD-03-330K
Abracon AIRD-03-330K
AIRD-03-330K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD