AIRD-03-180K
Mfr.Part #
AIRD-03-180K
Description
FIXED IND 18UH 13.5A 10 MOHM TH
Stock
8
In Stock :
8
Product Status :
Active
Through Hole
Core Type :
Drum
Lead Style :
Radial
Min Operating Temperature :
-25°C
Rad Hardened :
No
Inductance Frequency - Test :
1Hz
Schedule B :
8504100000, 8504500000/8504500000/8504500000/8504500000/8504500000
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielding :
Unshielded
Technology :
DRUM CORE
Lead/Base Style :
Radial
Length :
21mm
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Military Standard :
Not Required
Brand :
Core Material :
Ferrite
Max DC Current :
29A
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Product Height (mm) :
21.4(mm)
Current Rating :
13.5A
Current - Saturation (Isat) :
29A
Current Rating (Amps) :
13.5A
Published :
2011
DC Resistance :
0.01(ohm)
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product :
Power Inductors
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Termination :
DC Current :
29000(mA)
Diameter :
28mm
Series :
AIRD-03
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Lead Pitch :
22mm
Ratings :
Protection Style :
Unshielded
Product Diameter (mm) :
28(mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Product Length (mm) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
Height :
21.0058mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Inductance :
18μH
Test Frequency :
1Hz
Q @ Freq :
Tolerance (+ or -) :
10%
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
1.102Dia 28.00mm
Current - Saturation :
29A
Termination Style :
Application :
Power
Saturation Current :
29 A
Datasheets
AIRD-03-180K
Abracon AIRD-03-180K
AIRD-03-180K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD