AIRD-02-1R0K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIRD-02-1R0K
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 11.4A 3 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Min Operating Temperature :
-25 °C
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
11.4 A
Length :
21 mm
Height :
21.0058mm
Product Status :
Obsolete
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Published :
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
11.4A
Lead Diameter :
1.8 mm
Size / Dimension :
0.827Dia 21.00mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mount :
Through Hole
RoHS :
Compliant
Test Frequency :
1kHz
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Series :
AIRD-02
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Construction :
Cylindrical
Supplier Device Package :
Current - Saturation :
108A
Current - Saturation (Isat) :
108A
Type :
Wirewound
Ratings :
Inductance :
1μH
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
85 °C
Saturation Current :
108 A
Lead Spacing :
19mm
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Rated Current-Max :
108A
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Shielding :
Unshielded
Core Material :
Ferrite
Lead Length :
12.5mm
Frequency - Self Resonant :
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
AIRD-02-1R0K
Abracon AIRD-02-1R0K
AIRD-02-1R0K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD