AIMH040-1000A-5V
Mfr.Part #
AIMH040-1000A-5V
Manufacturer
Aim Dynamics
Package / Case
Module, Single Pass Through
Description
CURRENT SENSOR 1000A 5V BIDIRECT
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Voltage - Supply :
±15V
Polarization :
Bidirectional
For Measuring :
DC
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Sensor Type :
Hall Effect
Output :
Ratiometric, 0V ~ 5V
Series :
AIMH040
Current - Supply (Max) :
35mA
Frequency :
DC~10kHz
Current - Sensing :
1000A
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Mounting Type :
Panel Mount
Accuracy :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Datasheets
AIMH040-1000A-5V
Introducing Current Sensors Aim Dynamics AIMH040-1000A-5V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-10°C~85°C, Output:Ratiometric, 0V ~ 5V, Package / Case:Module, Single Pass Through, Mounting Type:Panel Mount, Number of Channels:1, AIMH040-1000A-5V pinout, AIMH040-1000A-5V datasheet PDF, AIMH040-1000A-5V amp .Beyond Current Sensors Aim Dynamics AIMH040-1000A-5V ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Aim Dynamics AIMH040-1000A-5V
AIMH040 Series Hall Effect Sensor 1-Channel Bidirectional -10°C~85°C ±15V DC~10kHz 1000A Accuracy-±1%
AIMH040-1000A-5V Overview
To ensure the safety of the current sensors, they are packaged in Module, Single Pass Through packages. These current sensors should provide a maximum current of 35mA.
AIMH040-1000A-5V Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Hall Effect
Supply Voltage: ±15V
Frequency: DC~10kHz
Sensing Current: 1000A