AIMC-0603-3N3S-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIMC-0603-3N3S-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3NH 500MA 120MOHM SM
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Saturation Current :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating :
500mA
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Published :
Mount :
Surface Mount
Q :
10
Current - Saturation (Isat) :
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Series :
AIMC-0603
Height :
800μm
Type :
Multilayer
Q Factor :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Product Depth (mm) :
0.95(mm)
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Q @ Freq :
10 @ 100MHz
Material - Core :
Ceramic
Product Category :
RF Inductors - SMD
Length :
1.6002mm
Rad Hardened :
No
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance :
3.3nH
Failure Rate :
Not Required
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Self Resonant Frequency :
8000(MHz)
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Saturation :
Case Code (Imperial) :
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Multi-Layer
Case Size :
Tolerance :
±0.3nH
Tolerance (+ or -) :
0.3nH
Current Rating (Amps) :
500mA
Ratings :
Max DC Current :
500mA
DC Resistance :
0.12(ohm)
Case Code (Metric) :
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
DC Current :
Test Frequency :
100MHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Diameter :
Core Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Product :
RF Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Product Height (mm) :
0.95(mm)
Width :
800μm
Product Length (mm) :
1.75(mm)
Military Standard :
Not Required
Datasheets
AIMC-0603-3N3S-T
Abracon AIMC-0603-3N3S-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD