AIBC2-24-28S0-023
Mfr.Part #
AIBC2-24-28S0-023
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Positions :
24
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Series :
AIBC, MIL-5015 Derivative
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AIBC2-24-28S0-023
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included AIBC, MIL-5015 Derivative
AIBC2-24-28S0-023 Overview
AIBC2-24-28S0-023 Features
AIBC, MIL-5015 Derivative series
AIBC2-24-28S0-023 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIBC2-24-28S0-023 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT