AIBC1LC32-25SS
Mfr.Part #
AIBC1LC32-25SS
Description
CONN RCPT FMALE 25P SOLDER CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Olive Drab
Series :
AIBC, MIL-5015 Derivative
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
25
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Datasheets
AIBC1LC32-25SS
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 25 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIBC1LC32-25SS Overview
AIBC1LC32-25SS Features
AIBC, MIL-5015 Derivative series
AIBC1LC32-25SS Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIBC1LC32-25SS Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER