AIB6GSB7-36-52PC-B30
Mfr.Part #
AIB6GSB7-36-52PC-B30
Description
CONN PLUG MALE 52POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
52
Neoprene
Body Material :
Aluminium
30.0μin 0.76μm
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
52
Feature :
Coupling Nut, Heat Shrink Adapter, Shrink Boot
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
N (Normal)
Gender :
Male
Olive Drab Chromate over Cadmium
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 52 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB6GSB7-36-52PC-B30 Overview
AIB6GSB7-36-52PC-B30 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6GSB7-36-52PC-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6GSB7-36-52PC-B30 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER