AIB6CGCA23-24-28PYC-B30
Mfr.Part #
AIB6CGCA23-24-28PYC-B30
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Orientation :
Y
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reverse Bayonet Lock
Number of Pins :
16
30.0μin 0.76μm
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk Y Reverse Bayonet Lock
AIB6CGCA23-24-28PYC-B30 Overview
AIB6CGCA23-24-28PYC-B30 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6CGCA23-24-28PYC-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6CGCA23-24-28PYC-B30 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER