AIB6CGCA23-24-28PXC-B30
Mfr.Part #
AIB6CGCA23-24-28PXC-B30
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Automotive, Industrial, Marine, Military
Number of Pins :
16
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~125°C
12 Weeks
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Reverse Bayonet Lock
AIB6CGCA23-24-28PXC-B30 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number AIB, MIL-5015 Derivative belongs to the AIB, MIL-5015 Derivative Series.A 16 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Conduit Adapter, Coupling Nut feature.This device operates at a temperature of -55°C~125°C.
AIB6CGCA23-24-28PXC-B30 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6CGCA23-24-28PXC-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6CGCA23-24-28PXC-B30 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER