AIB6CGCA23-24-28PC-C4-B30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIB6CGCA23-24-28PC-C4-B30
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Insert Material :
Neoprene
Series :
AIB, MIL-5015 Derivative
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Conduit Adapter, Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
24
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB6CGCA23-24-28PC-C4-B30 Overview
AIB6CGCA23-24-28PC-C4-B30 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6CGCA23-24-28PC-C4-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6CGCA23-24-28PC-C4-B30 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER