AIB30FA32-31SC-B30-LG
Mfr.Part #
AIB30FA32-31SC-B30-LG
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Stock
52
In Stock :
52
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Mount :
Wall
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
31
Shell Size - Insert :
32-31
Contact Finish - Mating :
Gold
Reverse Bayonet Lock
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Panel Mount
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB30FA32-31SC-B30-LG Overview
AIB30FA32-31SC-B30-LG Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB30FA32-31SC-B30-LG Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB30FA32-31SC-B30-LG Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER