AIAP-03-392K
Mfr.Part #
AIAP-03-392K
Description
FIXED IND 3.9MH 430MA 2.75OHM TH
Stock
284
In Stock :
284
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
Not Required(mm)
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
2004
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Length :
22.86mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
Application :
Power
Max DC Current :
1A
Test Frequency :
1kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Tolerance :
Current Rating (Amps) :
430mA
Failure Rate :
Not Required
DC Resistance :
2.75(ohm)
Inductance-Nom (L) :
3900 µH
Self Resonant Frequency :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Surface Mount :
No
Rad Hardened :
Package / Case :
Military Standard :
Not Required
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
AIAP-03
Rated Current-Max :
0.43 A
Termination Style :
Height - Seated (Max) :
Saturation Current :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance (+ or -) :
10%
Termination :
Product Height (mm) :
Protection Style :
Unshielded
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DC Current :
430(TYP)(mA)
Current Rating :
430mA
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
2.75Ohm Max
Inductors, Chokes and Coils
Technology :
Wirewound
Product Diameter (mm) :
11.4(mm)
Inductance :
3.9mH
Size / Dimension :
0.449Diax0.902L 11.40mmx22.90mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
22.9 mm
Diameter :
11.4 mm
Lead Style :
Lead/Base Style :
Product Length (mm) :
22.9(mm)
Datasheets
AIAP-03-392K
Abracon AIAP-03-392K
AIAP-03-392K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD