AIAP-02-680K
Mfr.Part #
AIAP-02-680K
Description
FIXED IND 68UH 1.5A 142 MOHM TH
DC Resistance :
0.142 Ω
Current Rating :
1.5A
Power Inductors - Leaded
Number of Terminations :
Inductance-Nom (L) :
68 µH
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max DC Current :
1A
Rated Current-Max :
1.5 A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Test Frequency :
1kHz
Max Operating Temperature :
85 °C
Size / Dimension :
0.252Diax0.551L 6.40mmx14.00mm
Diameter :
6.6 mm
Series :
AIAP-02
Length :
6.4 mm
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Lead/Base Style :
Inductance :
68μH
DC Resistance (DCR) :
142mOhm Max
Height :
14 mm
Self Resonant Frequency :
1.5MHz
Datasheets
AIAP-02-680K
Abracon AIAP-02-680K
AIAP-02-680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD