AIAP-02-222K
Mfr.Part #
AIAP-02-222K
Description
FIXED IND 2.2MH 270MA 4.48OHM TH
Tolerance :
±10%
Wire
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Diameter :
6.4 mm
Q @ Freq :
Test Frequency :
1kHz
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Wirewound
Lead Style :
Max DC Current :
1A
2
Saturation Current :
Inductance-Nom (L) :
2200 µH
Product Status :
Active
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Radiation Hardening :
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Length :
6.4 mm
Self Resonant Frequency :
0.27MHz
Brand :
Lead/Base Style :
Lead Spacing :
ECCN Code :
EAR99
DC Current :
270(TYP)(mA)
Military Standard :
Not Required
Failure Rate :
Not Required
Current Rating :
270mA
Technology :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
AIAP-02
Ratings :
Height :
14 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
Product :
Power Inductors
Product Diameter (mm) :
Size / Dimension :
0.252Diax0.551L 6.40mmx14.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
DC Resistance (DCR) :
4.48Ohm Max
DC Resistance :
4.48(ohm)
Current Rating (Amps) :
270 mA
Rated Current-Max :
0.27 A
Product Length (mm) :
14(mm)
Max Operating Temperature :
85 °C
Rad Hardened :
Inductance :
2.2mH
Min Operating Temperature :
-40 °C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Tolerance (+ or -) :
10%
Protection Style :
Unshielded
Datasheets
AIAP-02-222K
Abracon AIAP-02-222K
AIAP-02-222K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD