AIAP-02-180K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIAP-02-180K
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 3A 44 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
3A
Max Operating Temperature :
85°C
Product Diameter (mm) :
6.4(mm)
Ratings :
Product Type :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
Failure Rate :
Not Required
Size / Dimension :
0.252Diax0.551L 6.40mmx14.00mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Axial
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Technology :
Wirewound
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
3A
Military Standard :
Not Required
Termination :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
DC Resistance :
0.044(ohm)
Q @ Freq :
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Rated Current-Max :
3 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
Power Inductors
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Core Material :
Ferrite
Mounting Style :
PCB Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Inductance :
18μH
Lead Spacing :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Supplier Device Package :
Height :
14 mm
Rad Hardened :
No
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Tolerance :
±10%
Product Length (mm) :
14(mm)
DC Resistance (DCR) :
44mOhm Max
Termination Style :
Lead/Base Style :
Length :
13.97mm
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Surface Mount :
No
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
9 Weeks
Saturation Current :
Protection Style :
Unshielded
Schedule B :
Published :
Composition :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
DC Current :
3A(TYP)(mA)
HTS Code :
Current - Saturation :
Max DC Current :
1A
Self Resonant Frequency :
Height - Seated (Max) :
Type :
Diameter :
6.4 mm
Material - Core :
Package / Case :
Tolerance (+ or -) :
10%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Terminal Placement :
Product Height (mm) :
Brand :
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
Frequency - Self Resonant :
Shielded :
Test Frequency :
1kHz
ECCN Code :
EAR99
Series :
AIAP-02
Datasheets
AIAP-02-180K
Abracon AIAP-02-180K
AIAP-02-180K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD