AHDPBS-18-002
Mfr.Part #
AHDPBS-18-002
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN BACKSHELL SZ18 BLACK
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Backshells and Cable Clamps
Shielding :
Unshielded
Cable Opening :
0.571 ~ 0.709 (14.50mm ~ 18.00mm)
Shell Size - Insert :
18
Material :
Thermoplastic
Published :
2017
Color :
Black
Series :
DuraMate™ AHDP
Thread Size :
1 7/16-12 UN
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes :
2 pcs - 1 Backshell, 1 Compression Nut
Feature :
Strain Relief
Diameter - Outside :
1.551 (39.40mm)