AHDP06-24-31ST-SRA
Mfr.Part #
AHDP06-24-31ST-SRA
Description
CONN PLG HSG FMALE 31POS INLINE
Stock
441
In Stock :
441
Contact Size :
16
Accessory Type :
Product Category :
Standard Circular Connector
Mounting Feature :
Housing Color :
Black
Termination Style :
Crimp
Number of Positions :
31
Contact Plating :
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Standard Circular Connector
IP Rating :
IP67, IP69K
Plug Housing
Mounting Angle :
Straight
Type :
For Female Sockets
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Style :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Features :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
24-31
Mating Cycles :
100 Cycle
Contacts Not Included
Color :
Black
Includes :
Shell Size :
24
Wire Gauge :
20 AWG - 14 AWG
Base Product Number :
AHDP06
Housing Gender :
Male
Current Rating :
13 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Amphenol
Tradename :
DuraMate
Contact Gender :
Socket (Female)
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Mating Style :
Bayonet
Insert Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
Series :
DuraMate? AHDP
Contact Material :
Package :
Box
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product :
Connectors
Shell Finish :
RoHS :
Details
Amphenol Sine Systems AHDP06-24-31ST-SRA
Plug Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 31 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP06-24-31ST-SRA Overview
AHDP06-24-31ST-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP06-24-31ST-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP06-24-31ST-SRA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT