AHDP06-24-29PR-BRA
Mfr.Part #
AHDP06-24-29PR-BRA
Description
29 POSITION PLUG, PIN, SHELL SIZ
Stock
299
In Stock :
299
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
IP Rating :
IP69X
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mating Cycles :
100 Cycle
Tradename :
DuraMate
Material Flammability Rating :
Features :
Backshell, Coupling Nut
Shell Material :
Thermoplastic
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Shell Size :
24
Shell Finish :
Accessory Type :
Contact Type :
Crimp
Termination Style :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Status :
Active
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Style :
PLUG
Product Type :
Standard Circular Connector
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Current Rating :
7.5 A, 13 A, 25 A
Circular
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Standard Circular Connector
Product :
Plugs
Contacts Not Included
RoHS :
Details
Package :
Box
Contact Size :
Includes :
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
29
Shell Size, MIL :
Wire Gauge :
22 AWG to 10 AWG
Primary Material :
Plastic
Mounting Angle :
Straight
Mating Style :
Bayonet
Shell Size - Insert :
24-29
Amphenol
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
Voltage Rating :
250 V
Brand :
Amphenol Sine Systems AHDP06-24-29PR-BRA
Plug Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 29 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP06-24-29PR-BRA Overview
AHDP06-24-29PR-BRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP06-24-29PR-BRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP06-24-29PR-BRA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT