AHDP06-18-21PN-SRA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDP06-18-21PN-SRA
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLG HSG MALE 21POS INLINE
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Current Rating :
7.5 A
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS :
Details
Mounting Style :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Housing Gender :
Male
Contact Gender :
Pin (Male)
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Style :
Bayonet
Contact Shape :
Circular
IP Rating :
IP67, IP69K
Wire Gauge :
22 AWG - 16 AWG
Contact Size :
20
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
18-21
Series :
DuraMate? AHDP
Termination Style :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Accessory Type :
Product Type :
Standard Circular Connector
Connector Type :
Plug Housing
Product Status :
Active
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
21
Subcategory :
Circular Connectors
Includes :
Features :
Coupling Nut
Shell Finish :
Contact Plating :
Amphenol
Shell Material :
Thermoplastic
Package :
Box
Orientation :
Keyed
Shell Size :
18
Brand :
Mating Cycles :
100 Cycle
Product :
Connectors
Product Category :
Standard Circular Connector
Material Flammability Rating :
Contact Type :
Crimp
Color :
Black
Contact Material :
Mounting Feature :
Mounting Angle :
Straight
Base Product Number :
AHDP06
Tradename :
DuraMate
Type :
For Male Pins
Amphenol Sine Systems AHDP06-18-21PN-SRA
Plug Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 21 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP06-18-21PN-SRA Overview
AHDP06-18-21PN-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP06-18-21PN-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP06-18-21PN-SRA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT