AHDP06-18-20SN-SRA
Mfr.Part #
AHDP06-18-20SN-SRA
Description
CONN PLG HSG FMALE 20POS INLINE
Stock
79
In Stock :
79
Number of Positions :
20
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Plating :
Connector Type :
Plug Housing
Color :
Black
Termination Style :
Thermoplastic
Product :
Connectors
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Angle :
Straight
Base Product Number :
AHDP06
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mating Cycles :
100 Cycle
Brand :
Accessory Type :
Features :
Coupling Nut
Tradename :
DuraMate
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
7.5 A, 13 A
Includes :
Shell Size :
18
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
IP Rating :
IP67, IP69K
Amphenol
Package :
Box
RoHS :
Details
Product Category :
Standard Circular Connector
Housing Gender :
Male
Wire Gauge :
22 AWG - 16 AWG, 20 AWG - 14 AWG
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Contact Size :
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Type :
Standard Circular Connector
Shell Size - Insert :
18-20
Product Status :
Active
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Style :
Free Hanging
Subcategory :
Circular Connectors
Orientation :
Keyed
Mating Style :
Bayonet
Contact Type :
Crimp
Amphenol Sine Systems AHDP06-18-20SN-SRA
Plug Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 20 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP06-18-20SN-SRA Overview
AHDP06-18-20SN-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP06-18-20SN-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP06-18-20SN-SRA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT