AHDP06-18-20PR-SRA
Mfr.Part #
AHDP06-18-20PR-SRA
Description
CONN PLG HSG MALE 20POS INLINE
Circular Connector Housings
Mating Cycles :
100 Cycles
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Shell Size :
18
Amphenol
Package :
Box
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Tradename :
DuraMate
Mating Style :
Bayonet
Mounting Style :
Free Hanging
Shell Material :
Thermoplastic
Features :
Coupling Nut
Base Product Number :
AHDP06
Product Type :
Standard Circular Connector
Material Flammability Rating :
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
DuraMate? AHDP
Includes :
Number of Positions :
20
Termination Style :
Crimp
Product :
Connectors
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Shielding :
Unshielded
IP Rating :
IP67, IP69K
Note :
Contacts Not Included
Black
Mounting Feature :
Mounting Angle :
Straight
Contact Size :
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product Category :
Standard Circular Connector
RoHS :
Details
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL :
Orientation :
Keyed
Packaging :
Box
Amphenol Sine Systems AHDP06-18-20PR-SRA
Plug Housing Thermoplastic Free Hanging (In-Line) 20 Positions - Box Keyed Bayonet Lock
AHDP06-18-20PR-SRA Overview
AHDP06-18-20PR-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP06-18-20PR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP06-18-20PR-SRA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT