AHDP06-18-14SR-WTA
Mfr.Part #
AHDP06-18-14SR-WTA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 14POS INLINE
Stock
80
In Stock :
80
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
18-14
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
Keyed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
14 (Radsok)
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16
Ingress Protection :
IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut
Amphenol Sine Systems AHDP06-18-14SR-WTA
AHDP06-18-14SR-WTA Overview
AHDP06-18-14SR-WTA Features
DuraMate™ AHDP series
AHDP06-18-14SR-WTA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP06-18-14SR-WTA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT