AHDP04-24-35SR-SRA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDP04-24-35SR-SRA
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN RCPT HSG FMALE 35POS PNL MT
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Status :
Active
Housing Color :
Black
Insert Material :
Thermoplastic
Tradename :
DuraMate
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Material Flammability Rating :
Package :
Box
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Amphenol
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Orientation :
Keyed
Includes :
Base Product Number :
AHDP04
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Product :
Connectors
Shell Material :
Thermoplastic
Contact Size :
Product Category :
Automotive Connectors
RoHS :
Details
Fastening Type :
Bayonet Lock
Brand :
Shell Size - Insert :
24-35
Number of Positions :
35
Termination Style :
Crimp
Mounting Angle :
Straight
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Product Type :
Automotive Connectors
Contact Material :
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Series :
DuraMate? AHDP
Contact Type :
Crimp
Amphenol Sine Systems AHDP04-24-35SR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 35 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP04-24-35SR-SRA Overview
AHDP04-24-35SR-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP04-24-35SR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP04-24-35SR-SRA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT