AHDP04-24-29SR-SRA
Mfr.Part #
AHDP04-24-29SR-SRA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
165
In Stock :
165
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size - Insert :
24-29
Active
Color :
Black
Type :
For Female Sockets
Product :
Connectors
Contact Gender :
Socket (Female)
Thermoplastic (TP)
Base Product Number :
AHDP04
Product Category :
Automotive Connectors
Contact Size :
Product Type :
Automotive Connectors
DuraMate? AHDP
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Number of Positions :
29
Crimp
Amphenol Sine Systems AHDP04-24-29SR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 29 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP04-24-29SR-SRA Overview
AHDP04-24-29SR-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP04-24-29SR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP04-24-29SR-SRA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT