AHDP04-24-23PR-BRA
Mfr.Part #
AHDP04-24-23PR-BRA
Description
23 POSITION RECEPTACLE, PIN, SHE
Stock
247
In Stock :
247
Note :
Contacts Not Included
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Positions :
23
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Standard Circular Connector
Shell Size - Insert :
24-23
Product :
Receptacles
Current Rating :
13 A
Connector Type :
Receptacle Housing
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Cycles :
100 Cycle
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thermoplastic (TP)
Shell Style :
Receptacle
Mating Style :
Bayonet
Product Type :
Standard Circular Connector
Voltage Rating :
250 V
Orientation :
Keyed
Primary Material :
Plastic
Amphenol
Features :
Backshell
Accessory Type :
Contact Plating :
Shell Size :
24
IP Rating :
IP69X
Material Flammability Rating :
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Amphenol Sine Systems AHDP04-24-23PR-BRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 23 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP04-24-23PR-BRA Overview
AHDP04-24-23PR-BRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP04-24-23PR-BRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP04-24-23PR-BRA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT