AHDP04-24-21PR-SRA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDP04-24-21PR-SRA
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Stock
595
In Stock :
595
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style :
Crimp
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Size :
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Automotive Connectors
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Product Type :
Automotive Connectors
Color :
Black
Amphenol
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Features :
Housing Color :
Black
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Orientation :
Keyed
Includes :
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Shell Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Straight
Contact Material :
Product :
Connectors
Number of Positions :
21
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Package :
Box
Shell Size - Insert :
24-21
Brand :
Base Product Number :
AHDP04
Shell Size, MIL :
Contact Plating :
Product Category :
Tradename :
DuraMate
Product Status :
Active
Series :
DuraMate? AHDP
Material Flammability Rating :
RoHS :
Details
Amphenol Sine Systems AHDP04-24-21PR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 21 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP04-24-21PR-SRA Overview
AHDP04-24-21PR-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP04-24-21PR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP04-24-21PR-SRA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT