AHDP04-18-14SR-SRA
Mfr.Part #
AHDP04-18-14SR-SRA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 14POS PNL MT
Stock
231
In Stock :
231
Thermoplastic (TP)
Tradename :
DuraMate
Product Type :
Automotive Connectors
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Number of Positions :
14
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Category :
Automotive Connectors
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included; Jam Nut Not Included
Contact Shape :
Circular
Color :
Black
Contact Size :
16
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
18-14
Product :
Connectors
Base Product Number :
AHDP04
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
DuraMate? AHDP
Brand :
Amphenol Sine Systems AHDP04-18-14SR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 14 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP04-18-14SR-SRA Overview
AHDP04-18-14SR-SRA Features
DuraMate? AHDP series
AHDP04-18-14SR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP04-18-14SR-SRA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT