AHDP02-24-47SR-SRA
Mfr.Part #
AHDP02-24-47SR-SRA
Description
47 POSITIONS, SEALED PANEL MOUNT
Stock
163
In Stock :
163
Note :
Contacts Not Included
IP Rating :
IP67, IP69K
Type :
For Female Sockets
Mating Style :
Bayonet
Shell Size, MIL :
Length :
41.8 mm
Mounting Style :
Panel
Voltage Rating :
250 V
Includes :
Base Product Number :
AHDP02
Contact Gender :
Socket (Female)
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG, 22 AWG to 16 AWG
Current Rating :
+/- 7.5 A, +/- 13 A
Shell Size - Insert :
24-47
Accessory Type :
Unshielded
Shell Style :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Housing Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
RoHS :
Details
Color :
Product Type :
Standard Circular Connector
Number of Positions :
47
Product Category :
Standard Circular Connector
Product :
Receptacles
Diameter :
40.1 mm
Mating Cycles :
100 Cycle
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size :
24
Series :
DuraMate? PanelMate? AHDP
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-47SR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 47 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-47SR-SRA Overview
AHDP02-24-47SR-SRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-47SR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-47SR-SRA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT