AHDP02-24-35PR-SRA
Mfr.Part #
AHDP02-24-35PR-SRA
Description
35 POSITIONS, SEALED PANEL MOUNT
Stock
52
In Stock :
52
Product :
Receptacles
Contact Type :
Crimp
Shell Size :
24
Series :
DuraMate? PanelMate? AHDP
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
35
Color :
Black
Shell Style :
Receptacle
Mounting Style :
Panel
Voltage Rating :
250 V
Shell Finish :
Mounting Feature :
Flange
Features :
Base Product Number :
AHDP02
Mating Cycles :
100 Cycle
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
41.8 mm
Mating Style :
Bayonet
Thermoplastic
IP Rating :
IP67, IP69K
Product Type :
Standard Circular Connector
Contact Gender :
Pin (Male)
Product Status :
Active
Housing Gender :
FEMALE
Keyed
Diameter :
40.1 mm
Product Category :
Standard Circular Connector
Type :
For Male Pins
Details
Accessory Type :
Shell Size - Insert :
24-35
Note :
Contacts Not Included
Wire Gauge :
20 AWG to 14 AWG, 22 AWG to 16 AWG
Current Rating :
+/- 7.5 A, +/- 13 A
Brand :
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-35PR-SRA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 35 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-35PR-SRA Overview
AHDP02-24-35PR-SRA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-35PR-SRA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-35PR-SRA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT