AHDP02-24-31ST-WTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AHDP02-24-31ST-WTA
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
31 POSITION PANEL MOUNT RECEPTAC
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
IP Rating :
IP69X
Primary Material :
Plastic
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Material Flammability Rating :
Amphenol
RoHS :
Details
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Mounting Angle :
Straight
Termination Style :
Crimp
Contact Gender :
Socket (Female)
Current Rating :
13 A
Contact Size :
16
Includes :
Accessory Type :
Package :
Box
Shell Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Subcategory :
Circular Connectors
Tradename :
DuraMate
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
DuraMate? PanelMate? AHDP
Contact Type :
Crimp
Shell Style :
Receptacle
Wire Gauge :
20 AWG ton 14 AWG
Shell Size - Insert :
24-31
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Product Type :
Standard Circular Connector
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Brand :
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mating Cycles :
100 Cycle
Product Category :
Standard Circular Connector
Product :
Receptacles
Number of Positions :
31
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Style :
Bayonet
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Mounting Style :
Panel
Orientation :
Keyed
Shell Size :
24
Voltage Rating :
250 V
Amphenol Sine Systems AHDP02-24-31ST-WTA
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 31 Positions - Keyed Bayonet Lock
AHDP02-24-31ST-WTA Overview
AHDP02-24-31ST-WTA Features
DuraMate? PanelMate? AHDP series
AHDP02-24-31ST-WTA Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
AHDP02-24-31ST-WTA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT